Ekoholos – holistická cesta k zdraviu

Autor: Ján Onderčanin | 19.8.2016 o 9:51 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  123x

Medicína nie je vyhradená len lekárom a liečivám, lekársko-priemyselnému komplexu, licencovaným a kontrolovaným profesionálom alebo liečivým rastlinám. Medicína, pokiaľ sa týka „ toho, čo lieči“ , nemá žiadne obmedzenia. Je všade.

Tvoja medicína

Medicína nie je vyhradená len lekárom a liečivám, lekársko-priemyselnému komplexu, licencovaným a kontrolovaným profesionálom alebo liečivým rastlinám. Medicína, pokiaľ sa týka „ toho, čo lieči“ , nemá žiadne obmedzenia. Existuje všade. Vlastne, neeistuje jedna vec, ktorá môže liečiť samotná. Medicína, pokiaľ má liečiť, musí mať mnohoraké účinky. Možno najúčinnejšia medicína je vždy dostupná, ale často je podceňovaná alebo potlačovaná. Spôsob akým sa niekto pohybuje, kontaktuje a pristane si s okolným svetom je cesta k jeho zdraviu. Rytmus s týmto prispôsobením sa svetu, ku ktorému sa môžme pridať ako účastník a pohybovať sa s ním, pohnúť nim, keď to pohne s nami alebo môžeme skúsiť prekonať ho a predstaviť svôj vlastný spôsob, odmietajúc uznať hodnotu a mudrosť, ktorá nás obklopuje. Je to rytmus zdravia, tok zmien. Zdravie je nepretržitá modulácia, drsne smerujúca k nastatiu ďalšej. Ekoholos vyjadruje medicínu prostredia, ktoré je Tvoje, nepatrí nikomu inému, ale zahrňa všetko a každého. Ekoholos vracia život medicíne a prináša medicínu späť k životu.

Čo je to Ekoholos?

Holos je grécky jazykový koreň moderného slova holistic, a tu vyjadruje celkové zdravie jedinca alebo organizmu. Ekoholos tu odkazuje na proces úsilia skutočne celkové zdravého organizmu skrz perspektívu prostredia. Využitím integrujúceho a ekologického prístupu k dosiahnutiu pozitívnej zdravotnej optimalizácie (a tým k prevencii chorôb) môžme progresívne smerovať (individuálne alebo kultúrne) k Holos. Zdravie osoby je odrazom zdravia planéty a opačne.

Zásady Ekoholosu

  • K dosiahnutiu zdravia, akcia a interakcia musí byť orientovaná smerom k zdraviu a nie k prevencii choroby alebo abnormality. Vyžaduje sa perspektíva ozajstného a presvedčivého zdravia.

  • Presvedčivé zdravie je hodnota, ktorá môže byť kvantitatívne a kvalitatívne vyjadrená, cestou zhodnotenia vzájomne závislých konceptov účinností a zotavenia sa.

  • Zdravie je bezrozmerné a je to proces celkového nepretržitého prispôsobovania, vývoja a vlastnej tvorby. Zdravie buňky, ľudského organizmu, ostatných organizmov, ekosystému a biosféry je jedinečné. Tento jedinečný proces je rozlišenie pri spoločnom použitiu slova „ zdravie“ od slova „holos“. Zdravie je použité s odkazom na úroveň subsystému alebo včleneného organizmu a nie na úrovní celku. Zdravie sa vzťahuje k celku „ holosu“.

  • Ekologia je tok činností, ktoré vyjadruje celok. Pre každého človeka, jediný prístup k zdraviu je skrz účasť v holosu (vzťah osoby k okoliu) a ktoré závisí na celkovom prostrediu osoby a vzájomných interakciách osoby a prostredia. Nemusíme zachraňovať planétu alebo iné druhy, jedine chrániť seba, realizovať sa a nechať ostatných následovať. Nemeň svet, jednoducho meň seba v rámci sveta.

  • Optimálne prostredie je dynamické, závisí na vnímanej činností a vzťahuje sa k vnímanému celku. Spôsob života založený, skôr na osídleniu, než na okupácií, stelesňuje tento vzťah k vnímanému celku. Zhodu môžeme nájsť s inými holistickými náhľadmi (domorodých pôvodných obyvateľov, daoizmus, tradičná čínska medicína, Ayurvédická medicína, atd.).

  • Zdravie zahŕňa individuálne šťastie, kvalitu života a ďalšie formy subjektivity. Zdravie presahuje subjektívne, objektívne, intersubjektívne, interobjektívne, pretože prostredie (ekológia) je celková spojitosť týchto perspektív. Ekológia prebieha medzi nimi ako ich tvorivý proces alebo pohyb prispôsobovania sa.

  • Ekologický prístup k liečeniu zahŕňa zvažovanie celkovej ekologie osoby a optimálizaciu tejto ekologie, poskytnutím všeobecného rámca a následné napomáhanie k citlivejšiemu vnímaniu spôsobu života, ktoré typicky rozvíja hlbšie spojenie s prostredím a živým systémom sveta.

  • Ekologický prístup k súdržnému spôsobu života poskytuje praktický a posilujúci prístup k sebareálizácií zdravia a holosu. Individuálna ekológia spoluvytvára osobu a planétu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

ŽENA

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď

Prečo sú aj šťastní ľudia neverní?


Už ste čítali?